Slide 1

Вести

70-годишнината на Abarth носи лимитирана серија во салонот во Скопје

Slide 1

Максималната брзина изнесува 225km/h (доколку задниот спојлер е поставен во позиција со агол од нула степени)

07/07/2021

Новата специјална едиција Abarth 695 70th Anniversario која беше лансирана по повод одбележување на основањето на Abarth & C. во 1.949 година пристигна во салонот на Automobile SK во Скопје.

Имавме специјална можност одблизу да го погледнеме овој модел и да ви ги пренесеме нашите импресии.

Аналогијата со бројките е во основата на креирањето на оваа серија. Лимитираните 1.949 произведени примероци се поврзани со основањето на компанијата од страна на Carlo Abarth кон крајот на првата половина од минатиот век.

galerija1
Abarth 695 70th Anniversario
Abarth 695 70th Anniversario специјалната едиција беше лансирана по повод одбележување на основањето на Abarth & C. во 1.949 година
galerija1
Аналогија со бројките
Лимитираните 1.949 произведени примероци се поврзани со основањето на компанијата од страна на Carlo Abarth.
galerija1
Spoiler ad Assetto Variabile
Иновативното решение - адаптивен спојлер кој може да се помести во 12 различни позиции на аголот помеѓу 0 и 60 степени.
galerija1
"Green Monza 1958"
Моделот кој го фотографиравме и е достапен за само еден купувач од нашата земја е во темно зелена боја брендирана како "Green Monza 1958".
galerija1
Вртежен момент од 250Nm при 3.000rpm.
Моделот 695 70th Anniversario пристигнува со 1.4-литарски Турбо мотор со максимална сила од 180КС и вртежен момент од 250Nm при 3.000rpm.
galerija1
Максималната брзина изнесува 225km/h
Максималната брзина изнесува 225km/h (доколку задниот спојлер е поставен во позиција со агол од нула степени)

претходна
следна

Поврзаноста на оваа едиција со идеите и фокусот на основачот на брендот се илустрира и преку иновативното решение – адаптивен спојлер кој може да се помести во 12 различни позиции на аголот помеѓу 0 и 60 степени.

Она што привлекува внимание на прв поглед се Brembo сопирачките со кои е опремен секој модел од оваа серија, а кои имаат 305-милиметарски дискови на предните, односно 240-милиметарски на задните тркала.

Моделот кој го фотографиравме е достапен за само еден купувач од нашата земја, а е во темно зелена боја брендирана како “Green Monza 1958”.

695 70th Anniversario пристигнува со 1.4-литарски Турбо мотор со максимална сила од 180КС и вртежен момент од 250Nm при 3.000rpm.

Максималната брзина изнесува 225km/h (доколку задниот спојлер е поставен во позиција со агол од нула степени)

Повеќе информации за уникатниот примерок може да погледнете на сајтот на Abarth
https://abarth.mk/

Погледнете повеќе наши содржини поврзани со спортски автомобили:

Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

VW Taigo распознава пешаци и велосипедисти и автономно сопира при брзини до 210km/h
Кабриолет изведбата на Fiat 500 пристигна во салонот на Fiat во Скопје
Електрификацијата ќе предизвика намалување на бројот на вработени во автомобилските компании
Илон Маск ќе им овозможи на конкурентите да ја користат мрежата на брзи полначи на Tesla