Slide 1

Новитети

Американската гордост на струја: Ford го претстави F-150 Lightning

Slide 1

20/05/2021

Американскиот автомобилиски гигант Ford ги претстави првите фотографии, видеа и детали за електричната верзија на моделот F-150, најпродаваниот пикап и член на F-Series семејството кое е број еден на американскиот пазар.

F-150 Lightning е целосното име на пикапот кој ќе биде достапен следната пролет, а со електричниот погон ќе располага со 563 коњски сили, што го прави уште еден привлечен избор за големиот број пикап фанови на американскиот континент.

Ford подготви иновативни технолошки решенија за вака важен модел, тој ќе добие најнова генерација на инфо-забавниот систем, напредни опции за поврзување, како и 15,5-инчен вертикално поставен централен екран.

Електричниот пикап ќе може да служи и како генератор на енергија за домот во случај таму да има прекин на напојувањето, а под поклопецот ќе биде овозможен карго простор со капацитет од 400 литри.

Производителот најави автономија до 482 километри според американскиот EPA норматив, a за перформансите на F-150 Lightning доволно говори и забрзувањето до 100 км/ч за помалку од 5 секунди.

Повеќе содржини за електрични автомобили:

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Renault ќе го замени Kadjar со Austral – нов компактен SUV кој ќе има и плаг-ин хибридна изведба
Караван изведбата на Opel Astra ќе атакува на позицијата на Skoda Octavia – бестселерот во сегментот во Европа
Porsche во 2024 ќе ги лансира новите батерии со силициумски аноди и 10 пати поголема енергетска густина
Stellantis ја зголеми автономијата на електричните модели на Opel и Peugeot преку нови пневматици од Continental