Slide

Стории

Анализа: Просечната потрошувачка отстапува за 5,4% во однос на WLTP спецификацијата

Slide

08/04/2021

Новите бензиски, дизел и хибридни автомобили во просек трошат за 5,4% повеќе од тоа што е наведено во WLTP спецификациите не производителите.

Откако WLTP форматот за утврдување на потрошувачката го замени NEDC, дефинитивно се добиваат пореални бројки, но истражувањето на Whatcar? покажало дека и натаму има отстапување.

Британскиот медиум тестирал 56 нови модели за да ја направи анализата, а истата покажала разлика меѓу автомобилите, па некои од нив дури биле и поефикасни во однос на бројките од фабричките најави.

Дел од тестираните модели стигнале и до 15% помала просечна потрошувачка од најавената, додека кај оние што имале негативно отстапување, стигнувале и до 20% поголема потрошувачка.

Во минатото Whatcar? направи идентична анализа на 159 модели, но според NEDC протоколот, а тогаш медиумот забележа негативна просечна отстапка од дури 20,2 проценти.

Кај тие резултати беа утврдени отстапки и до 40 проценти, па затоа последната анализа е добра потврда за напредокот во однос на точноста на WLTP спецификациите кои ги истакнуваат производителите.

Модели кои покажале помала потрошувачка во однос на најавата на производителот:

Модел

Најавена потрошувачка

Утврдена потрошувачка

Позитивно отстапување

Honda CR-V
2.0 Hybrid
5,7 4,9 15,9%
Mazda MX-5
2.0
5,2 4,9 10,3%
Skoda Karoq
1.5 TSI
5,8 5,3 9,1%
Dacia Logan Stepway
Tce 90
5,3 4,9 7,7%
Skoda Superb Combi
2.0 TDI 150
4,5 4,2 6,4%
Peugeot Rifter
1.5 BlueHDi
4,9 4,6 5,4%
Volkswagen Polo
1.0 TSI
4,7 4,5 4,4%
Seat Ateca
1.5 TSI
5,5 5,2 4,1%
Audi Q5
40 TDI
6,2 6,0 3,4%
Citroen Berlingo
Puretech 110
5,9 5,7 3,3%
Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

CATL, најголемиот светски производител на батерии ќе гради нова фабрика во Унгарија со капацитет од 100 GWh
Бензинските и плаг-ин хибрид изведбите на Citroën C5 X пристигнаа во салонот во Скопје
Падот на продажбата во Европа му овозможи на Hyundai да го зголеми пазарниот удел за цел процентен поен на 4.7%
Great Wall носи два нови бренда во Европа, преку Emil Frey, најголемиот европски дилер на возила