Slide

Новитети

Ariya e првиот електричен кросовер на Nissan

Slide

16/07/2020

Јапонскиот производител Nissan ја проширува својата понуда со електричниот купе-кросовер модел кој го доби името Ariya.

Технолошки напредниот автомобил отвора нови можности за Nissan кој изминатиов период имаше негативни финансиски резултати, а највисоките претставници на компанијата велат дека Ariya располага со квалитети со кои лесно ќе се претвори во глобален хит.

Електричниот кросовер ќе биде понуден во изведби со погон на две и четири тркала, како и со варијации на капацитетот на батеријата.

Моќноста варира меѓу 217 и 394 коњски сили, додека автономијата започнува од 430 и може да стигне до дури 610 километри, кои се карактеристика на изведбата со погон на една оска и 90 kWh батерија.

Она што посебно го истакнуваат од Nissan е фактот што Ariya ќе располага со сите најнови технолошки иновации на производителот, вклучувајќи го ProPilot 2.0 системот за автономно управување.

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба