Slide

Новитети

Bentley претстави спортски изведби на Continental GT и GTC со 4-литарски V8 битурбо мотор со 550 hp и 770 Nm

Slide

Спортскиот издувен систем, кој ќе биде вклучен во серија кај GT S и GTC S, ќе се погрижи овој мотор да звучи уште постпортски.

08/06/2022

Фокусот на новите S-изведби на Continental GT и GTC е зголемено задоволство при возењето.

Bentley најави лансирање на S верзии на Continental гамата. Буквата “S” означува спортска изведба, што во основа значи и поголемо задоволство за оние зад воланот.

Но, оние кои очекуваа серија на нападни спортски спојлери, треба да имаат предвид дека умереноста е една од главните карактеристики на Британците.

Сѐ на сѐ, новата спортска S изведба е достапна само кај моделите со 8 цилиндри на Continental со две врати, а четирилитарскиот V8 битурбо мотор со 550 hp и 770 Nm е непроменет. 

Спортскиот издувен систем, кој ќе биде вклучен во серија кај GT S и GTC S, ќе се погрижи овој мотор да звучи уште постпортски.

Во однос на екстериерот, спортскиот карактер се истакнува преку предните и задни светла, кои се поставени во темна рамка, како и декоративните елементи во црна боја. 

Опционалните 22-инчни тркала со црни бандажи, во комбинација со црвените шепи на сопирачките, го нагласуваат спортскиот дух на моделот. Освен овие, достапни ќе бидат и 21-инчни тркала.

Амблеми со симболот “S” се поставени на каросеријата во пределот на предните крила, додека забележливи се и четирите издуви (во црна боја).

Спортскиот карактер на “S” изведбите се манифестира и во ентериерот преку двобојни (црвено-црни) комбинации. 

Управувачот, рачката од менувачот, делови од седиштата и наслонот за раце се обложени со Dinamica (синтетичка кожа). 

Вистинска кожа може да се забележи во дел од седиштата, внатрешните облоги на вратите, околку инструмент таблата, како и околу централната конзола, додека на наслоните за главата е поставен симболот “S”.

И дизајнот на параметрите кои се прикажуваат на инструмент таблата е адаптиран со цел да се вклопи во спортскиот ентериер на изведбите.

Производителот сѐ уште не објавува колку овие спортски изведби ќе ги чинат заинтересираните купувачи.

Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

Opel ги објави деталите за очекуваната електрична изведба на Astra
Екстра перформанси од Audi RS6 Avant Performance и RS7 Sportback Performance
Tesla го овозможи автономното управување кај сите сопственици на возило од нивниот бренд во Северна Америка
VW Group ги стопира рекламните кампањи на Twitter по преземањето на социјалната мрежа од Илон Маск