Slide

Новитети

BMW i4 – Голем баварски предизвик за Tesla со 530 кс

Slide

Комбинацијата на големи „бубрези“ и тенки светла му даваат уникатен имиџ на i4, a BMW најавува дека инженерите се избориле и за врвна аеродинамичност која ќе биде дополнителна предност за електричното купе со четири врати

03/03/2020

BMW ја комплетираше и последната фаза пред официјалната премиера на електричниот i4, користејќи го „виртуелниот саем во Женева“ за да го претстави истоимениот концепт како автомобил кој веќе е готов и за својата конечна верзија.

Електричното „гран купе“ со ознака i4 е инспирирано од 4 Series Gran Coupe кој ќе дебитира до крајот на годината, а BMW го најавува како отворање на ново поглавје, со кое препознатливата динамичност и возни карактеристики на баварскиот бренд ќе биде трансформиран во соодветно уживање на електричен погон.

Комбинацијата на големи „бубрези“ и тенки светла му даваат уникатен имиџ на i4, a BMW најавува дека инженерите се избориле и за врвна аеродинамичност која ќе биде дополнителна предност за електричното купе со четири врати.

Бројките поврзани со погонот и перформансите ветуваат многу, BMW i4 ќе располага со досег од 600 километри, односно со моќност од 530 коњски сили, при што од 0-100 км/ч ќе стигнува за само 4 секунди. За „музиката“ се погрижи легендарниот композитор Ханс Цимер, кој во соработка со Ренцо Витале подготви уникатен „саундтрак“ кој ќе биде посебен специјалетитет за возачот на i4 и ќе се трансформира во зависност од режимот на возење.

Покрај внимателно избраниот концепт за модерен и дигитализиран кокпит што подразбира и минимален број класични команди и нов iDrive контролер, доминира големиот заоблен екран на кој се поставени инструмент таблата и класичните функции од инфо-забавниот систем.

Производството на BMW i4 е одредено за фабриката во Минхен, а се очекува да започне во втората половина на следната година.

P90384992_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384999_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384983_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384978_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384995_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384975_highRes_bmw-concept-i4-02-20
P90384980_highRes_bmw-concept-i4-02-20

Exit full screenEnter Full screen

Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

CATL, најголемиот светски производител на батерии ќе гради нова фабрика во Унгарија со капацитет од 100 GWh
Бензинските и плаг-ин хибрид изведбите на Citroën C5 X пристигнаа во салонот во Скопје
Падот на продажбата во Европа му овозможи на Hyundai да го зголеми пазарниот удел за цел процентен поен на 4.7%
Great Wall носи два нови бренда во Европа, преку Emil Frey, најголемиот европски дилер на возила