Slide 1

Новитети

BMW со нова генерација на Gran Coupe за комплетна 4 Series понуда

Slide 1

09/06/2021

BMW ја реализираше премиерата на BMW 4 Gran Coupe, комплетирајќи ја понудата во Серијата 4 каде веќе ги има класичното купе и кабриолет изведбата, а од неодамна и електричниот i4 како алтернатива за купувачите.

Купето со четири врати влегува во својата втора генерација, чии главни одлики се новиот специфичен дизајн со големи „бубрези“, поголемата динамичност и управливост, како и уште полуксузниот амбиент во кабината.

BMW 4 Gran Coupe ја користи CLAR платформата со која добива поголемо меѓуоскино растојание и поголем простор за патниците во кабината, а на располагање ќе бидат и 470 литри во багажникот.

Германците обезбедија голем број напредни безбедносни системи и за овој автомобил, вклучувајќи го и полу-автономното возење, на возачот ќе му помага интелигентениот асистент, а во кокпитот ќе бидат вметнати 12,3-инчна дигитална инструмент табла и 10,25-инчен централен екран.

LED светлата се дел од стандардната опрема, додека BMW ги стави како опција и ласерските светла.

Во однос на погонските единици, сите бензински и дизел мотори ќе добијат поддршка од 48-волтен стартер/генератор и ќе бидат благи хибриди, а на врвот на понудата ќе биде изведбата M440i xDrive, со 374 коњски сили и спринт до 100 км/ч за 4,7 секунди.

Повеќе содржини за BMW:

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Специјалнa верзија на Fiat 500X го тестира третото ниво на автономно возење на автопатите во Италија
Citroën претстави нов C3, специјално креиран за Индија и Јужна Америка
Volkswagen, по примерот на Tesla, планира да заработи стотици милиони евра од бесплатните Over-the-Air надградби
Првиот електричен автомобил на Xiaomi ќе пристигне во првата половина од 2024