Porsche Road Tour 2022 – измешани чувства помеѓу традицијата на бензинските и супериорноста на електричните мотори

На почетокот на месецов, веќе традиционално, се одржа уште еден интересен и пред сѐ ексклузивен настан - Porsche ...

Skoda ќе лансира 3 нови електрични модели во следните 3 години, првиот од нив ќе биде кросоверот Elroq

До 2030 година електричните возила ќе заземаат 70% удел во вкупната продажба на нови возила на Skoda. Чешкиот ...

Концептот Skoda Vision 7S ги најавува најголемите промени за чешкиот бренд по приклучувањето кон VW Group

Skoda пред некоклу месеци веќе објави една фотографија од концептот Vision 7S преку која открива детали за тоа ...

Падот на продажбата во Европа му овозможи на Hyundai да го зголеми пазарниот удел за цел процентен поен на 4.7%

Продажбата на корејскиот производител во изминатиот период е потпомогната од побарувачката за електричниот Ioniq 5, кој веќе цела ...

Mercedes го напушта MBUX оперативниот систем и развива комплетно нов – MB.OS, кој ќе биде спремен во 2024

Компанијата Unity Technologies ќе ги развива софтверот за инфотејнмент функционалностите на оперативниот систем на новите Mercedes-Benz модели. Инфотејнмент ...

Tesla Model Y го престигна Mercedes GLC во битката за најпродаван премиум SUV модел во Европа

Tesla Модел S е најпродаван премиум SUV во првата половина од годинава, завршувајќи го семестарот пред ривалите, вклучувајќи ...

Недостигот од полупроводници предизвика промена во продажните канали на автопроизводителите

Недостигот од полупроводници влијаеше на намалување на продажбите, но сѐ уште не е јасно како ќе се одвива ...

Volvo наскоро ќе започне произведува каросерии од само неколку големи алуминиумски парчиња

Новата платформа на Volvo ќе исползува нова технологија на производство на автомобили преку креирање на неколку поголеми алуминиумски ...

Новата платформа за електрични автомобили на BMW во 2025 ќе ги замени актуелните CLAR и UKL платформи

Новата платформа, која се именува како "Neue Classe" ќе биде наменета за производство исклучиво на електрични автомобили. Таа ...

Денес на авто-производителите им се потребни 127 работници за производство на 1,000 возила, споредено со 89-те во 2020

Добавувачите сѐ уште се соочуваат со последиците од зголемените трошоци за материјали и суровини, како и нивниот недостиг. ...