Volvo во 2026 ќе отвори нова фабрика за производство на електрични автомобили во Словачка

Volvo ќе инвестира 1.2 милијарди Евра за изградба на нова фабрика во Кошице, Словачка, која ќе има годишен ...

Jaguar го зголеми гарантниот период на 5 години или 150,000 изминати километри

Од 1-ви јули годинава, британскиот премиум автомобилски производител Jaguar воведува нови поволности за купувачите во своите гарантни договори ...

Astra L пристигна во салонот на Opel во Скопје; достапна и плаг-ин хибридна изведба како најава за електричната која следи

Новата генерација на Opel Astra пристигна во Македонија. Минатата седмица, компанијата Еуроимпекс, официјалниот дистрибутер за Opel за регионот, ...

Специјална лимитирана едиција од 1982 примероци на Corsa, по повод 40-тиот роденден на моделот

Opel подготви специјална едиција по повод 40-тиот роденден на својот бестселер - моделот Corsa. Ќе бидат произведени само ...

Stellantis ја напушта ACEA – асоцијацијата на европските автомобилски производители

Stellantis потврди дека на крајот на годинава ќе го прекине членството во ACEA и најави сопствен годишен настан ...

Jeep е подготвен за лансирање на својата електрична гама во Европа

Комплетно електричната гама ќе започне да пристигнува во Европа годинава, но сѐ уште не е јасно кога истото ...

Mercedes ја поздрави одлуката на ЕУ за забрана за продажба на моторите со внатрешно согорување по 2035

Претставници на VW го нарекоа планот "амбициозен, но остварлив", како и дека транзицијата на автомобилската индустрија кон електрификацијата ...

Софтверот на Apple од следната година ќе прикажува параметри и на инструмент таблата во автомобилите

Технолошкиот гигант, компанијата Apple, вчера во рамките на WWDC конференцијата меѓудругото ги претстави новитетите и во однос на ...

Компанијата-сопственик на Volvo лансираше 9 сателити во орбитата, кои ќе служат за попрецизно GPS позиционирање

Групацијата Geely во средата го спроведе своето прво успешно лансирање на сателити, испраќајќи девет од нив во орбитата ...

Peugeot ќе додаде уште еден, четврти SUV модел во своето портфолио, именуван како 408

Групацијата Stellantis во 2023 година планира да лансира кросовер во "C" сегментот, кој ќе има и плаг-ин хибридни ...