Slide

Вести

Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци

Slide

Tesla успеа да продаде 17,437 примероци од својот SUV, што претставува 160% повеќе споредено со истиот месец лани, а само 240 примероци помалку од Sandero.

22/03/2023

Dacia успеа да продаде 17,677 примероци од малиот хеџбек во февруари, што претставува зголемување од 41% споредено со истиот месец минатата година.

Единствениот модел кој му стои на патот на Sandero во битката за првата позиција, според прелиминарните податоци, е Tesla Model Y.

Tesla успеа да продаде 17,437 примероци од својот SUV, што претставува 160% повеќе споредено со истиот месец лани, а само 240 примероци помалку од Sandero.

Податоците се добиени по обработени 94% од продажбите во Европа (ЕУ+ЕФТА+Велика Британија).

Volkswagen T-Roc веројатно ќе ја задржи третата позиција во февруари со продадени 15,229 примероци, што е исто така импресивен раст од 68% споредено со февруари 2022 година. Сепак, и за третата позиција се води тесна битка, со оглед на фактот што Peugeot 208 заостанува зад T-Roc за само 198 примероци.

Топ 5 листата ја комплетира Opel Corsa, со продадени 14,603 примероци и безбедна предност пред Toyota Yaris Cross.

Забележлива е доминацијата на VW во однос на производителите. Имено, Германците се на пат да имаат три модели во листата на 10-те најпродавани модели во Европа. Освен споменатиот T-Roc, на осмата и деветтата позиција се моделите Golf и Tiguan.

Два модели помеѓу 10-те најпродавани има и Dacia. Малиот кросовер Duster се најде на 7-та позиција.

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година