Slide

Новитети

Електричниот Volkswagen ID.4 ќе дебитира годинава и тоа со погон на задните тркала

Slide

Посебно интересно за купувачите е што Volkswagen ќе го понуди ID.4 првично со погон на задните тркала, за во следната фаза да биде достапна и изведба со погон на двете оски

03/03/2020

Виртуелната саемска еуфорија донесе и конкретни детали за првиот електричен SUV на Volkswagen, кој од својата премиера ќе биде познат како VW ID.4.

Германците денеска најавија дека ID.4 ќе биде претставен до крајот на оваа година, со што ќе му се приклучи на ID.3 во големата електрична офанзива на Volkswagen, со која брендот сака да ја преземе водечката улога во глобални рамки.

Производството и продажбата на ID.4 ќе се реализира во Европа, САД и Кина, а најавите се дека капацитетот на батеријата на овој глобален модел, ќе овозможува досег со едно полнење од 500 километри.

Посебно интересно за купувачите е што Volkswagen ќе го понуди ID.4 првично со погон на задните тркала, за во следната фаза да биде достапна и изведба со погон на двете оски, а поставеноста на батеријата дополнително ќе влијае на подобрување на возните карактеристики на овој електричен SUV.

Slide
Slide

Најнови содржини

Продажбата на електрични изведби во сегментот на мали SUV возила стагнира поради намалените субвенции во дел од европските држави
Според Лука де Мео, строгата Еуро 7 норма ќе ја врати автоиндустријата назад кон инвестиции во мотори кои немаат иднина
Автомобилските производители продолжуваат со пренамена на своите фабрики во Обединетото Кралство и покрај промените во регулативата
Во првите 8 месеци од годината, VW Group и Tesla ја предводат електрификацијата во Европа