Slide

Новитети

Ferrari го претстави Omologata, десеттиот V12 модел со еден примерок

Slide

За брендот од Маранело ова е 10-ти уникатен автомобил произведен во еден примерок, кој и во случајов користи V12 мотор, кој сигурно ќе ги исполни очекувањата на анонимниот купувач во однос на перформансите

25/09/2020

По две години подготовка, Ferrari денеска го претстави автомобилот кој го доби името Omologata, всушност е специјален модел базиран на 812 Superfast и предвиден за само еден купувач.

За брендот од Маранело ова е 10-ти уникатен автомобил произведен во еден примерок, кој и во случајов користи V12 мотор, кој сигурно ќе ги исполни очекувањата на анонимниот купувач во однос на перформансите.

Дизајнот на Omologata бил инспириран од моторспорт историјата на брендот, но и од модерната архитектура, а конкретниот изглед открива издолжена овална маска и голем спојлер на задниот дел.

Уникатниот примерок добил специјална Rosso Magma боја, а во ентериерот се поставени карактеристични сини седишта и метални детали на воланот и инструмент таблата.

Не само што, очекувано, Ferrari не ја соопшти цената на уникатниот Omologata, туку не ги наведе ниту официјалните технички карактеристики.

Моделот 812 Superfast на кој е базиран располага со 6.5-литарски V12 мотор со 800 коњски сили.

Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

CATL, најголемиот светски производител на батерии ќе гради нова фабрика во Унгарија со капацитет од 100 GWh
Бензинските и плаг-ин хибрид изведбите на Citroën C5 X пристигнаа во салонот во Скопје
Падот на продажбата во Европа му овозможи на Hyundai да го зголеми пазарниот удел за цел процентен поен на 4.7%
Great Wall носи два нови бренда во Европа, преку Emil Frey, најголемиот европски дилер на возила