Slide

Вести

Ferrari реши да го заврши производството на GTC4Lusso

Slide

GTC4Lusso беше комерцијализиран во 2016 година, а покрај перформансите, на своите сопственици им обезбедуваше и поголем багажен простор, дополнителни седишта и погон на четири тркала

01/09/2020

Изминатиот период светските специјализирани медиуми пренесуваа различни информации за судбината на моделот GTC4Lusso, а Ferrari конечно потврди дека официјалната одлука е да стави крај на производството на овој модел.

Автомобилот кој се издвојуваше во гамата на италијанскиот бренд поради практичноста за секојдневна употреба го завршил својот предодреден циклус и Ferrari ќе ја реализира стратегијата најавена уште во 2017 година.

GTC4Lusso беше комерцијализиран во 2016 година, а покрај перформансите, на своите сопственици им обезбедуваше и поголем багажен простор, дополнителни седишта и погон на четири тркала.

Автомобилот со „шутинг-брејк“ силуета располагаше со V12 мотор со 681 коњска сила, а во меѓувреме беше претставена и GTC4Lusso Т изведбата со V8 мотор, 602 коњски сили и погон на задните тркала.

Slide
Slide

Најнови содржини

Mercedes ќе го намали бројот на дилерствата, во процесот на транзиција кон агенциски модел на продажба
Volkswagen започна да прима нарачки за електричниот ван ID. Buzz, првите испораки – на есен
Презентација на 10 електрифицирани модели од Opel и Peugeot – два од брендовите на Stellantis групацијата
Mercedes за електричната G-Class ќе користи нови батерии со силициумски, наместо графитни аноди