Skip to content

Новитети

Ford го претстави Mustang Mach-E: Моќен електричен SUV со автономија од 600 километри

Бројките од спецификацијата велат дека Ford Mustang Mach-E во најмоќната изведба ќе располага со 465 коњски сили, до стотка ќе стигнува за помалку од 5 секунди, а „мустанговскиот“ карактер ќе го потврдува и со постојано достапниот вртежен момент од дури 830 Nm кај GT изведбата

18/11/2019

Најавите се претворија во реалност, Ford веќе официјално ги објави деталите за својот нов модел, првиот електричен SUV во портфолиото и автомобил кој го доби името Mustang Mach-E.

Инспирирани од легендарниот спортски автомобил Mustang, во Ford решија да вкомпонираат дел од неговите гени во својата електрифицирана SUV понуда, а на крајот Mach-E e спортски кросовер со целосно електричен погон.

Mustang Mach-E е само една од четиринаесетте електрифицирани модели кои Ford ќе им ги понуди на европските купувачи до крајот на следната 2020 година.

Новиот Ford е долг 4,71 метар, широк 1,88 и висок 1,60 метри, а неговото име се изговара „Мак-И“.

Бројките од спецификацијата велат дека Ford Mustang Mach-E во најмоќната изведба ќе располага со 465 коњски сили, до стотка ќе стигнува за помалку од 5 секунди, а „мустанговскиот“ карактер ќе го потврдува и со постојано достапниот вртежен момент од дури 830 Nm кај GT изведбата.

Ford реши да подготви неколку различни варијации на тема, па Mustang Mach-E во најдостапната изведба ќе располага со автономија со едно полнење од околу 450 или 600 километри (опција со продолжен досег), погон на задните тркала и максимален вртежен момент од 415 Nm.

AWD изведбата е најавена со досег од 420 или 540 километри (0пција со продолжен досег) и вртежен момент од 565 Nm, додека веќе го споменавме најмоќниот Mustang Mach-E GT со 830 Nm и најавена автономија од 500 километри.

Со исклучок на GT варијантата, преостанатите две ќе бидат понудени со класичен и продолжен ранг, што значи дека кај FWD изведбата може да се располага со 258 или 285 коњски сили, а кај AWD тоа значи опција меѓу 258 и 337 кс.

Првите купувачи ќе ја добијат Firs Edition изведбата која ќе биде во ограничени примероци и доаѓа со конфигурација со моќност од 337 коњски сили, 565 Nm и најавен досег од 540 километри.

Покрај останатите напредни елементи, Ford најави дека овој автомобил ќе го добие и најновиот SYNC 4 инфо-забавен систем со кој достапен ќе биде и 15,5-инчен централен екран со напредни опции и интелигентна поддршка.

Капацитет на багажникот на Mustang Mach-E е 402 литри, а дополнителен простор ќе се добие и во помалиот простор на предниот дел на автомобилот, додека со спуштање на задните седишта капацитетот достигнува 1.420 литри.

Full screenExit full screen

Slider

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider
Slider

Send this to a friend