Slide

Новитети

Хибрид со спортски карактер: Peugeot 508 PSE ја започна продажната офанзива

Slide

25/01/2021

Peugeot го најави 508 PSE како свој најмоќен модел, а отсега тој ќе им биде достапен на купувачите, потенцирајќи ги перформансите, но и другите квалитети на плаг-ин хибрид изведбата.

Кратенката PSE доаѓа од Peugeot Sport Engineered, ознака која ќе биде користена за сите PHEV изведби, а кои на овој начин ќе бидат поставени и највисоко според моќноста во гамата на Peugeot.

Атрактивниот дизајн на 508 е надграден со специфични дизајнерски елементи кои ќе бидат користени само за PSE изведбата, а таа ќе располага со 360 коњски сили.

Овој автомобил располага со 1.6-литарски бензински мотор и два електро-мотора обезбедувајќи погон на сите тркала, кои пак од своја страна се 20-инчни и дополнително го надградуваат спортскиот израз на 508 PSE.

Францускиот бренд најави и атрактивен изглед на ентериерот со последната изведба на i-Cockpit, како и многу системи за безбедност, вклучувајќи ја Night Vision функцијата.

Најавената почетна цена во западноевропските земји изнесува 66.640 евра, а 508 PSE ќе биде достапен и во комби SW изведба.

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба