Slider

Вести

Hyundai го најави електричниот Ioniq 5

Slider

13/01/2021

Името Ioniq во иднина ќе се однесува на подбренд на Hyundai, чија гама ќе биде формирана само од електрични автомобили, а првата премиера е најавена за следниот месец кога ќе биде претставен Ioniq 5.

Корејскиот производител ги објави првите фотографии и видеа поврзани со електричниот кросовер, чиј атрактивен дизајн во најголем дел веќе беше претставен со концептот Hyundai 45 на последниот Саем во Франкфурт.

Ioniq 5 ќе биде првиот автомобил поставен на новата групациска платформа E-GMP, специфичниот дизајн е надграден со параметрични пиксели, како и специјално подготвени 20-инчни аеродинамични тркала кои првпат се користат кај електричен модел на Hyundai.

Во најавата за официјалната премиера, Корејците ја претставија и практичната функција за користење електрична енергија од самиот автомобил, на пример при кампирање, а исто така најавија дека на брз полнач, Hyundai Ioniq 5 ќе добива 100 километри автономија за 5 минути полнење.

Сите останати детали за новиот Ioniq 5 ќе бидат познати по февруарската премиера.

Повеќе содржини за Hyundai:

Slider

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider