Slide

Новитети

Jeep ја најави новата генерација на Grand Cherokee со нова L изведба

Slide

07/01/2021

Петтата генерација на Grand Cherokee наскоро ќе им биде достапна на големиот број фанови на овој голем SUV на Jeep, а американскиот производител реши да вклучи и дополнителна L изведба.

Промоцијата на Grand Cherokee L е само најава за она што допрва следува, а тоа е комплетирање на понудата и со плаг-ин хибрид изведба, а брендот најавува дополнителна еволуција во однос на комфорот, премиум амбиентот во кабината, технологијата и оф-роуд способностите.

Покрај класичниот Grand Cherokee, изведбата со наставка L ќе подразбира дополнителен трет ред седишта и опција за конфигурација со шест седишта, со напомена дека овој автомобил нема да жртвува ни дел од својот карактер, со кој е препознатлив на глобално ниво.

По 7 милиони продадени примероци во изминатите речиси 30 години, новиот Grand Cherokee добива нова платформа, нова суспензија, како и воздушна суспензија за зголемување на клиренсот кога тоа е потребно.

Купувачите ќе избираат меѓу три вида на погон на четири тркала во зависност од оф-роуд потребите кои ќе ги имаат, Quadra-Lift воздушната суспензија може да му овозможи клиренс од 281 милиметар на Grand Cherokee, како и одлични агли на пристапување и напуштање од 30,1, односно 23,6 степени.

Нема изненадувања во однос на моторите, основната изведба на Grand Cherokee L е најавена со 3.6-литарскиот мотор со 290 коњски сили, а попребирливите ќе имаат опција и за 5.7-литарскиот агрегат со 357 коњски сили, а во двата случаи во игра е осум-степената автоматска трансмисија.

Посебно внимание е посветено на ентериерот, каде Jeep реши да ги исполни очекувањата на купувачите и се погрижи за полуксузен амбиент со модерен изглед на кокпитот, во што се вклучени и дигитална инструмент табла и 10,1-инчен централен екран на кој ќе се контролираат функциите на петтата генерација на Uconnect инфо-забавниот систем.

Повеќе содржини за Jeep:

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година