Slide 1

Вести

Кабриолет изведбата на Fiat 500 пристигна во салонот на Fiat во Скопје

Slide 1

Кровот на новиот 500C е составен од специјален двослоен материјал, а е произведен од германскиот добавувач Magna. Со "мекиот" кров може да се маневрира и на брзини до 80km/h.

03/08/2021

Dolcevita – името на специјалната Fiat 500 едиција која производителот од Торино ја лансираше пред две години, сега пристигнува како еден од четирите пакети на опрема на подновената гама на Fiat 500.

Fiat умешно успева да го нагласи педигрето на својата икона преку брендирање на Fiat 500 изведбите со имиња кои асоцираат на одредена приказна која брендот сака да ја пренесе кај купувачите. 

Името Dolcevita треба да предизвика емотивни спомени од златната ера на Италија во втората половина од минатиот век. Fiat 500, кој за првпат беше лансиран во 1957 година, е симбол на оваа ера.

500C е ознаката на кабриолет изведбата на Dolcevita која уште повеќе потсетува на првата едиција на “cinquecento” (1957-1960) чиј кров кој се навртува кон задниот дел на возилото. 

Кровот на новиот 500C е сотавен од специјален двослоен материјал, а е произведен од германскиот добавувач Magna. Со “мекиот” кров може да се маневрира и на брзини до 80km/h.

За враќање во реалноста на 21-виот век придонесува новата технологија која е вклучена во Dolcevita пакетот. Негов составен дел се 7-инчниот екран осетлив на допир, Bluetooth поврзување, гласовни команди, како и можност за mirroring со Apple CarPlay и Android Auto.

Пакетот на опрема Dolcevita ќе предизвика најголемо внимание кај оние чиј заштитен знак е гламурот. Тие ќе може да изберат каросерија во две бои (Gelato/Lunare), а оние кои сакаат да возат хибрид, наместо бензински 1.2 мотор, може да изберат Mild Hybrid изведба со 1.0 мотор и 70КС.

За повеќе информации во однос на Fiat 500C Dolcevita како и останатите три пакети од подновена гама на бестселерот на Fiat, посетете го нивниот официјален сајт.

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Специјалнa верзија на Fiat 500X го тестира третото ниво на автономно возење на автопатите во Италија
Citroën претстави нов C3, специјално креиран за Индија и Јужна Америка
Volkswagen, по примерот на Tesla, планира да заработи стотици милиони евра од бесплатните Over-the-Air надградби
Првиот електричен автомобил на Xiaomi ќе пристигне во првата половина од 2024