Slide

Новитети

Луксуз со многу нова технологија: Премиера на новата генерација на Mercedes S-Class

Slide

02/09/2020

При секоја премиера на нова генерација на знаменосецот S-Class, Mercedes го најавува автомобилот како свој технолошки најнапреден претставник во историјата.

Тоа и не може да биде повистинито, бидејќи секое ново издание на S-Class навистина е колекција на технички-технолошки иновации кои потоа, помалку или повеќе, се користат и кај останатите модели на германскиот бренд.

Денеска, Mercedes ја реализираше дигиталната премиера на S-Class и ги претстави сите напредни системи, функции и карактеристики на луксузната лимузина која обично се купува за да се ужива во нејзините квалитети од задните седишта.

Без разлика дали ќе имате личен возач или не, S-Class е расположена за споделување на своите квалитети, а најмала доза еволуција вообичаено има на дизајнот, каде лимузината одржува континуитет, но со дозирање на свежината и промени во однос на светлата и нивниот оптички потпис.

Во кабината доминира големиот централен вертикално поставен екран, преку кој се добива и втората генерација на интелигентниот MBUX систем, па возачот и патниците можат да користат многу функции и преку гласовна комуникација со личниот софтверски асистент.

Покрај задолжителното внимание на комфорот, подобрени се и возните карактеристики, задните тркала се вртат до агол од 10 степени на брзини до 60 км/ч, Mercedes најавува рекордна аеродинамичност (0,22), а капацитетот на багажникот стигна до 550 литри.

На почетокот на продажбата, S-Class ќе биде достапна со дизел моторите со 286 и 330 коњски сили, како и бензинска изведба со 435 коњски сили. Уште отсега е најавена и плаг-ин хибрид изведба која на електричен погон ќе може да помине околу 100 километри.

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба