Slide

Вести

Maserati го презакажа настанот на кој требаше да ја претстави иднината на брендот

Slide

19/03/2020

Италијански Maserati реши уште отсега да го одложи настанот на кој требаше да биде најавено новото поглавје на брендот, во кое главна улога ќе имаат електрифицираните модели.

Настанот предвиден на домашен терен, односно во Модена за месец мај, сега е префрлен за септември, со што во Maserati се надеваат дека кризата предизвикана од коронавирусот дотогаш ќе спласне и ќе можат да го реализираат ивентот поврзан со иднината на производителот.

Дополнителен повод за собирање на медиумите во Модена требаше да биде претставувањето на наследникот на легендарниот MC12 или супер автомобилот кој е најавен со името MC20 и досега Maserati од него објави само звук од моќниот мотор и неколку прототип фотографии.

Во однос на електрификацијата, плановите се во финишот на годината да биде претставен хибриден Ghibli, a од следната година на сцена стапуваат електричните GranTurismo и GranCabrio. Во 2021 година треба да се очекува и нов модел, односно кросовер поставен во понудата под Levante.

Покрај одложувањето на настанот за претставувањето на стратегијата за идните години, Maserati во меѓувреме мораше привремено да ја затвори и фабриката во Модена.

Slide
Slide

Најнови содржини

Jaguar Land Rover додава трета смена во фабриката во Словачка, за да ја задоволи побарувачката за Defender
Volkswagen Group планира значаен поврат на инвестицијата во електрични возила веќе од 2026 година
Ford и VW Group отфрлуваат намалување на цените на своите електрични модели во Европа, по примерот на Tesla
Toyota трета година по ред е најголем автомобилски производител во светот