Slide 1
Slide 1

Вести

Mini ќe стане целосно електричен бренд на почетокот на следната деценија

Slide 1
Slide 1

17/03/2021

BMW потврди дека брендот Mini ќе има посебно важна улога во електрификацијата на групацијата и на почетокот на следната деценија треба да се трансформира во производител со понуда исклучиво на електрични модели.

Она што одамна беше најавено од британските медиуми, сега е потврдено од BMW Group и подразбира дека Mini ќе заврши со новитетите со мотор со внатрешно согорување до 2025 година.

Очекувано, серијата премиери на изведби со класични мотори ќе заврши со новата генерација на Mini Hatch во 2025 година, по што ќе следуваат само нови електрични изведби, а целта е половина од продажбата да биде со електрични модели веќе во 2027 година.

Во моментов, британскиот бренд го има електричниот Mini Cooper SE, a од 2023 година, електрична изведба ќе добие и новата генерација на Countryman.

Повеќе содржини за електрични автомобили:

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Land Rover ќе го задржи успешниот дизајн и во 5-тата генерација на Range Rover
Volvo е партнер на овогодинешното издание на фестивалот “Браќа Манаки”
Новиот Оpel Movano има 20% пониски трошоци за одржување и софтвер за оптимизирање на рути
Промотивна акција на Еуроимпекс: 15% попуст на оригнални Opel делови од системот за сопирање