Slide

Новитети

Mini направи темелен фејслифт на својата популарна хечбек екипа

Slide

27/01/2021

Mini и во 2021 година ќе ги привлекува возачите кои сакаат мини спортист со долга традиција, а возните карактеристики на изведбите на основниот модел ќе бидат инспирација за нови незаборавни моменти зад воланот.

Британскиот бренд најави и освежени изданија на хечбекот, односно изведбите со 3 и 5 врати, кабриолетот, па дури и електричниот SE, кој е актуелен и на нашиот пазар од претходната 2020 година.

Освежување со нови бои, нови мулти-тон комбинации за покривот, како и дополнителни елементи за персонализација на ентериерот и опременоста се меѓу главнит адути на освежениот Mini, a производителот потенцира дека докажаните квалитети се надградени со дополнителна зрелост во повеќе сегменти на овој модел.

Конкретно, купувачите на Mini и една од неговите четири изведби, од оваа пролет, ќе добијат LED светла во основниот пакет, нови спортски седишта, редизајниран 8,8-инчен централен екран, електрична паркирна сопирачка која ќе придонесе за почист изглед на централната конзола, а подобрен е и пакетот со системи за безбедност.

Она што ќе го одвојува освежениот Mini во однос на претходникот, а се однесува на дизајнот на екстериерот, подразбира нов дизајн на хексагоналната маска и браниците со вградени дифузори, како и атрактивната „Union Jack“ графика на задните LED светла во стандардната опрема.

Повеќе содржини за мали автомобили:

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели