Slide 1
Slide 1

Вести

Најмалиот кросовер на Škoda ќе се вика Kliq

Slide 1
Slide 1

27/04/2020

Чешкиот производител Škoda веќе го најави својот најмал кросовер на Саемот во Њу Делхи, а според медумите во Индија, неговото официјално име за сериско производство ќе биде Kliq.

Škoda веќе го заштитила ова име во Индија, кој ќе биде основен пазар за новиот модел, а истото ги исполнува и препознатливите „правила“ за именување на SUV понудата на брендот, каде имињата започнуваат со буквата K и завршуваат со буквата Q.

Идниот Kliq е направен на платформата АО, а иако Škoda најави дека ќе го продава и на други пазари, засега не потврдува за кои земји и региони се работи.

Продажбата на кросоверот ќе започне наредната 2021 година, а ќе биде достапен со 1.0-литарски и 1.5-литарски бензински мотор.

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Land Rover ќе го задржи успешниот дизајн и во 5-тата генерација на Range Rover
Volvo е партнер на овогодинешното издание на фестивалот “Браќа Манаки”
Новиот Оpel Movano има 20% пониски трошоци за одржување и софтвер за оптимизирање на рути
Промотивна акција на Еуроимпекс: 15% попуст на оригнални Opel делови од системот за сопирање