Slide

Вести

Nissan произведе половина милион примероци на електричниот Leaf

Slide

Она што беше пионерски обид за промоција на електричниот погон, денеска станува реалност и секојдневие, а Nissan го одбележа производството на 500.000-тиот примерок на Leaf

09/09/2020

Јапонски Nissan направи храбар чекор инвестирајќи во проект каков што е елетричниот Leaf и успеа да ја доближи алтернативната технологија и погон до голем број купувачи на сите континенти.

Она што беше пионерски обид за промоција на електричниот погон, денеска станува реалност и секојдневие, а Nissan го одбележа производството на 500.000-тиот примерок на Leaf.

Јубилејниот примерок е произведен во фабриката во англиски Сандерленд, каде Leaf се произведува од 2013 година и досега од производство излегле околу 175.000 примероци.

Nissan Leaf беше прогласен за Европски и Светски автомобил за 2011 година, освои многу награди и на другите континенти, а во моментов е достапен во изведби со автономија од 285 и 385 километри со едно полнење на батеријата.

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година