Slide

Вести

Nissan Z Proto: Јапонците го најавија спортистот кој ќе ја продолжи Z традицијата

Slide

Она што нема да им се допадне на европските фанови на Nissan е фактот што наследникот на 370Z засега не е предвиден за нашиот континент, а најмногу поради строгите еколошки регулативи

16/09/2020

Прототипот Z Proto беше очекуван со нетрпение меѓу фановите на спортските автомобили, кои ја почитуваат Z традицијата на Nissan, а изгледот на оваа верзија и дел од техничките карактеристики најавуваат дека тие нема да бидат разочарани од она што го подготвуваат Јапонците.

Премиерата на Z Proto беше виртуелен настан организиран во Јокохама, а автомобилот кој во иднина ќе биде претставен и со верзијата за сериско производство, е најавен како микс на традиционалните вредности и актуелните трендови во индустријата.

Дизајнерските елементи и силуетата на Z Proto потсетува на легендарните Z модели на брендот, производителот откри дека автомобилот е долг 4.382 милиметри и висок 1.310 милиметри.

Oвој прототип доби твин-турбо V6 мотор од кој се очекуваат околу 400 коњски сили, а е комбиниран со шест-степена мануелна трансмисија.

Она што нема да им се допадне на европските фанови на Nissan е фактот што наследникот на 370Z засега не е предвиден за нашиот континент, а најмногу поради строгите еколошки регулативи.

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели