Slide

Новитети

Нов европски трендсетер: Toyota го претстави кросоверот Yaris Cross

Slide

23/04/2020

Откажаниот автомобилски саем во Женева ја помести премиерата на новиот кросовер на Toyota, но денеска автомобилот кој го доби името Yaris Cross и официјално е претставен со голем број детали.

Новиот Yaris Cross ја користи платформата TNGA-B, но и други заеднички елементи како супкомпактот Yaris, а двата модела ќе се произведуваат паралелно во фабриката во Валенсиен, Франција.

Кросоверот на јапонскиот производител е специјално подготвен за европските купувачи и ќе им биде ривал на голем број модели во класата, а очекувано ќе биде понуден во хибридна изведба, територија каде конкуренцијата е помала.

Toyota Yaris Cross ќе го добие хибридниот погон во кој е вклучен 1.5-литарски бензински мотор, а купувачите ќе можат да изберат и изведба со погон на четири тркала. Yaris Cross e долг 4,18 метри и висок 1,56 метри, добива 3 сантиметри поголема оддалеченост од подлогата во однос на Yaris, а ќе биде достапен и со 18-инчни тркала. Meѓуоскиното растојание на кросоверот е 2.560 милиметри, односно идентично со Yaris.

Со овој нов модел, Toyota го комплетира SUV портфолиото, во кое се вклучени и C-HR и RAV4, веќе добро позиционирани и препознатливи по својата добра продажба и успех пред се со хибридните изведби.

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба