Slide

Вести

Новата генерација на Mini Countryman ќе се произведува во Германија

Slide

Новиот Countryman е најавен за во 2023 година, а ќе се произведува заедно со сериите 1 и 2 на BMW, кои ја користат истата платформа предвидена за моделите со погон на предни тркала

20/11/2020

Групацијата BMW најави дека следната генерација на кросоверот Mini Countryman ќе се произведува во фабриката во германски Лајпциг.

Оваа локација ќе биде прва на која BMW Group паралелно ќе произведува BMW и Mini автомобили, а тоа е овозможено со дополнителните инвестиции за зголемување на капацитетот.

Новиот Countryman е најавен за во 2023 година, а ќе се произведува заедно со сериите 1 и 2 на BMW, кои ја користат истата платформа предвидена за моделите со погон на предни тркала.

Пред премиерата на Countryman, Mini ќе ја претстави новата генерација на својот класичен хечбек, чие производство останува во Обединетото Кралство, но неговата електрична изведба ќе се произведува во Кина.

Актуелниот Countryman се произведува во Холандија.

Сите модели на Mini од 2023 година ќе бидат понудени и во електрифицирана изведба, а фабриката во Лајпциг веќе има искуство и со електрични модели, бидејќи таму се произведува i3, кој полека се подготвува за заминување во заслужена пензија.

Повеќе содржини за SUV модели:

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели