Slide 1

Вести

Новата S-Class ќе го задржи V12 моторот и ќе може да го комбинира со погон на сите тркала

Slide 1

Луксузната лимузина ќе ги задржи V12 моторите во својата понуда, а тие првпат ќе бидат комбинирани со погон на четири тркала

19/06/2020

Mercedes ја подготвува премиерата на новата генерација на својот знаменосец, S-Class, а неколку месеци пред да бидат објавени сите детали, протекоа и важни информации поврзани со овој автомобил.

Луксузната лимузина ќе ја задржи V12 понудата во портфолиото, а седанот првпат во оваа комбинација ќе биде достапен и со погон на четири тркала.

Ова го најавил инженерскиот шеф на брендот задолжен за овој проект, Јирген Вајзингер, кој пренесува дел од деталите за новата S-Class.

Новата генерација се подготвува уште од 2014 година, а во својата понуда ќе има мотори со шест цилиндри кои ќе бидат и „благи“ хибриди, V8 агрегати, како и V12 опцијата која ќе биде резервирана за најлуксузните Maybach и Pullman изведби.

Интересно е што Mercedes веројатно ќе се одлучи S-Class да добие и покласични мотори со четири цилиндри, а тие пред се ќе бидат наменети за кинескиот пазар, каде државата предвидува големи даноци за автомобилите со мотор со поголема зафатнина.

Mercedes S-Class ќе ја користи MRA II платформата, ќе добие автономно возење од трето ниво, како и други нови интелигентни системи, кои подоцна се користат и на останатите модели во понудата на германскиот бренд.

Повеќе содржини за седани

Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

VW Taigo распознава пешаци и велосипедисти и автономно сопира при брзини до 210km/h
Кабриолет изведбата на Fiat 500 пристигна во салонот на Fiat во Скопје
Електрификацијата ќе предизвика намалување на бројот на вработени во автомобилските компании
Илон Маск ќе им овозможи на конкурентите да ја користат мрежата на брзи полначи на Tesla