Slide

Вести

Одредени седумте финалисти за наградата „Европски автомобил за 2021 година“

Slide

08/01/2021

Европското новинарско жири ги одреди седумте финалисти во изборот за Европски автомобил на годината, со што се вжештува трката за најпосакуваната автомобилска награда која традиционално ќе биде доделена во март.

Шеесетина новинари од 23 европски земји избираа од 29 претходно филтрирани кандидати, за кои главни услови беа да бидат целосно нови генерации или модели, односно да бидат достапни во најмалку пет земји во периодот кога се гласа.

Седумте финалисти се Citroën C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Skoda Octavia, Toyota Yaris и Volkswagen ID.3, што носи навистина интересна и многу различна понуда за жирито, чии членови треба да распределат вкупно 25 бодови за барем пет од седумте понудени модели.

galerija1
Fiat 500
galerija1
Citroën C4
galerija1
Cupra Formentor
galerija1
Toyota Yaris
galerija1
Skoda Octavia
galerija1
Land Rover Defender
galerija1
Volkswagen ID.3

претходна
следна

Изборот „Европски автомобил на годината“ датира од 1964 година, основниот извор за финансирање се девет влијателни магазини од девет земји, жирито истакнува дека не прифаќа никакви спонзорства од производителите и не му го наплаќа користењето на логото на победникот и финалистите за комерцијални цели.

До прогласувањето на победникот за 2021 година некаде на почетокот на март, актуелен освојувач на признанието останува Peugeot 208.

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели