Slide

Новитети

Opel Corsa-e: Препознатливи урбани квалитети на електричен погон

Slide

19/03/2020

Шестата генерација на Opel Corsa ќе биде запаметена и поради тоа што стана прва во историјата, во чија понуда е вметната и електрична изведба.

Corsa-e пристигна во продажните салони малку подоцна од класичната изведба, но веќе им е достапна на купувачите на големиот број пазари каде е присутен Opel, со што возачите ќе можат да ги користат придобивките на електричниот погон.

Популарниот градски автомобил кој е и бестселер на Opel во Corsa-e изведбата може да мине 337 километри со едно полнење (WLTP), a располага со моќност од 136 коњски сили и вртежен момент од 260 Nm достапен во секој момент.

Урбаниот автомобил е долг нешто повеќе од 4 метри и за него Opel подготви трендовски пакет кој се надоврзува на привлечниот дизајн. Технолошкиот напредок се чувствува во однос на големиот број безбедносни и возачки системи, а инфо-забавниот систем е поврзан со 7-инчен екран, кој може да биде надграден со 10-инчна опција со вградена навигација.

Corsa-e гордо го потенцира фактот дека е прв автомобил во сегментот кој ги понуди IntelliLux LED Matrix светлата, со што возачот добива многу подобра видливост и напредни функции.

Во Германија, цената на Opel Corsa-e започнува од сума нешто под 30.000 евра, на која се одземаат 6.000 евра како државни субвенции.

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година