Slide

Новитети

Освежениот Fiat Tipo пристигна, екипата е засилена со атрактивна Tipo Cross изведба

Slide

24/02/2021

Моделот Tipo и неговите неколку изведби заземаа многу важно место во европската понуда на Fiat, а пристигнувањето на освежената верзија на првата генерација носи многу добри вести за купувачите.

Досега Tipo си создаде респектабилна база на фанови, а оние кои допрва ќе се одлучат за модерниот претставник на Ц сегментот, ќе бидат изненадени од односот вложено/добиено, кој сега оди еден чекор понапред.

Освежувањето на дизајнот носи модерен изглед и подинамична силуета, а Tipo го добива и редизајнираното лого на Fiat, кое со гордост ќе го носи наредните години.

Во пакетот квалитети на Tipo е и петтата генерација на инфо-забавниот систем Uconnect, кој во гамата го има само уште електричниот 500, а купувачите на располагање ќе го имаат и 1.0-литарскиот турбо-бензинец со 100 коњски сили.

Сепак, она што најмногу треба да гo привлече вниманието и да ги заинтересира и помладите возачи е трендовската кросовер изведба која го доби името Tipo Cross.

Tipo Cross дебитира со фејслифтот на првата генерација, добива 4 сантиметри поголем клиренс, а од тоа што можевме да се увериме и навистина богата сериска опрема која е искомбинирана со 1.0-литарскиот бензинец со 100 коњски сили.

Робустноста и урбаниот карактер се надополнети со ниво на опременост кое дефинитивно е силен адут на кросоверот. Дигитална инструмент табла, 7-инчен централен екран, 17-инчни алуминиумски тркала, автономно сопирање, сензори, целосни LED светла, адаптивен темпомат, автоматски клима-уред и друго.

Промотивната цена на Fiat Tipo Cross изнесува 16.500 евра, додека седан изведбата почнува од 11.490 евра, хечбек варијацијата од 11.990, а комбито Tipo SW стартува од 12.590 евра.

Кај трите изведби кои и досега беа во понудата, покрај споменатиот бензинец, во игра се и 1.4-литарскиот бензинец и 1.3-литарскиот дизел мотор со по 95 коњски сили.

Повеќе содржини за Fiat:
Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба