Slider

Стории

Пет модели на врвот – Мали градски автомобили со најкраток сопирачки пат

Slider

Експертите на француски „Auto Plus“ направија мерење на голем број модели, при што забележливо е дека разликите се мали, а дури пет модели ја делат првата позиција

24/03/2020

Мини и малите градски автомобили како членови на А и Б сегментот се најчестиот избор за купувачите кои најголем дел од времето го минуваат низ урбаните подрачја, а сопирачките се еден од најважните елементи кои имаат влијание врз безбедноста.

Сопирачкиот пат од брзина од 130 км/ч до застанување во место е одличен критериум за споредба меѓу најпопуларните модели во класата, откако секој метар може да биде важен во опасни ситуации кога се притиска силно на сопирачките.

Експертите на француски „Auto Plus“ направија мерење на голем број модели, при што забележливо е дека разликите се мали, а дури пет модели ја делат првата позиција.

62 метри Ford Fiesta 1.0 EcoBoost (100 кс)
62 метри Kia Rio 1.0 T-GDi (100 кс)
62 метри Peugeot 208 1.5 BlueHDi (100 кс)
62 метри Skoda Fabia 1.0 TSI DSG7 (115 кс)
62 метри VW Polo 1.0 TSI (115 кс)
63 метри Audi A1 Sportback 30 TFSI (116 кс)
63 метри Citroen C3 1.2 PureTech EAT6 (110 кс)
63 метри Hyundai i20 T-GDi (120 кс)
63 метри Opel Corsa 1.2 Turbo (100 кс)
64 метри Dacia Sandero Stepway 0.9 TCe (90 кс)
64 метри Kia Picanto 1.0 (67 кс)
64 метри Nissan Micra 1.0 DIG-T (117 кс)
65 метри Citroen C1 VTi (72 кс)
65 метри Peugeot 108 VTi (72 кс)
65 метри Renault Clio 5 1.0 TCe (100 кс)
65 метри Toyota Aygo 1.0 VVT-i (72 кс)
66 метри Mini Cooper 5в 1.5 (136 кс)
66 метри Seat Ibiza 1.6 TDI (95 кс)
66 метри Suzuki Swift 1.0 BJ (111 кс)
66 метри VW Up! 1.0 TSI (115 кс)
67 метри Fiat Panda 1.2 (69 кс)
67 метри Ford Ka+ 1.2 (70 кс)
67 метри Hyundai i10 1.2 (82 кс)
67 метри Renault Twingo 0.9 TCe (95 кс)
67 метри Suzuki Baleno 1.0 BT (111 кс)

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider