Slide

Новитети

Polestar го претстави Polestar 4, SUV со купе изглед, кој нема да има внатрешен ретровизор и задно стакло

Slide

Поради изоставувањето на задниот прозорец, панорамскиот покрив на Polestar 4 се протега сѐ до главите на патниците на задната клупа, кои може да ги спуштат седиштата во полулежечка позиција.

18/04/2023

Најновиот модел на сестринскиот производител на Volvo, Polestar 4, нема да има ретровизори, ниту пак заден прозорец. Наместо тоа, возачот ќе се ориентира со помош на дигитален екран кој ќе ја проектира околината преку снимање со камера поставена на кровот на возилото.

“Отстранувањето на задниот прозорец е феноменално функционално подобрување”, изјави извршниот директор на Polestar, Томас Ингенлат.

Поради изоставувањето на задниот прозорец, панорамскиот покрив на Polestar 4 се протега сѐ до главите на патниците на задната клупа, кои може да ги спуштат седиштата во полулежечка позиција. 

Овој модел, кој производителот го дефинира како реинтерпретација на SUV со купе нијанси, ќе биде најбрзиот на Polestar, а неговото лансирање е планирано за почетокот на следната година.

До 2025, Polestar очекува овој модел да биде втор по продажба, веднаш зад Polestar 2.

Кинеско-шведскиот производител го претстави моделот во Шангај, а Кина ќе биде првиот пазар на кој ќе биде лансиран. Тој ќе се произведува во фабрика во сопственост на Geely, автомобилски гигант кој ги поседува Polestar и Volvo. 

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година