Slide 1

Вести

Пред официјалната премиера на C4: Citroën потсети на својата „компакт хеч“ традиција (Видео)

Slide 1

25/06/2020

Француски Citroën одамна најави дека 30 јуни ќе биде денот на кој официјално ќе ја претстави новата генерација на C4, a во меѓувреме ги објави и првите фотографии на кои позираат класичната и електричната изведба која ќе го носи името ë-C4.

На пет дена до прецизирањето на сите детали поврзани со новиот C4, кој се трансфомираше во кросовер со нов имиџ и интересен дизајн на екстериерот и ентериерот, потсетуваме на богатата и долга традиција на Citroën во сегментот на компактни хечбеци, каде за речиси еден век има продадено над 12,5 милиони примероци.

Таа започнува во далечната 1928 година, па преку модели како Ami 6, GS и Xsara, доаѓа до C4, кој сега ќе го претставува брендот со силуета која најмногу одговара на актуелните трендови.

Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

Renault ќе го замени Kadjar со Austral – нов компактен SUV кој ќе има и плаг-ин хибридна изведба
Караван изведбата на Opel Astra ќе атакува на позицијата на Skoda Octavia – бестселерот во сегментот во Европа
Porsche во 2024 ќе ги лансира новите батерии со силициумски аноди и 10 пати поголема енергетска густина
Stellantis ја зголеми автономијата на електричните модели на Opel и Peugeot преку нови пневматици од Continental