Slider

Вести

Продажна офанзива на Volkswagen Golf 8 на стартот на годината

Slider

15/01/2021

Осмата генерација на компакт авторитетот, Volkswagen Golf, во нашата земја беше претставена уште минатата година, но со оглед на понатамошниот развој на годината и сите компликации кои ги предизвика пандемијата, овој модел зема вистински продажен залет токму во првиот месец од 2021 година.

Македонскиот импортер „Порше Македонија“ веќе им овозможи на заинтересираните купувачи да се запознаат со новиот Golf во продажниот салон на Volkswagen, каде се изложени неколку примероци, подготвени да го откријат најновиот чекор во еволуцијата на дизајнот, но пред се и „поткожните“ вредности кои ги добива европскиот бестселер.

Покрај напредниот бензински мотор кој е дел од конфигурацијата на благ хибрид, располага со 150 коњски сили и е комбиниран со трансмисија со двојна спојка, на почетокот во понудата се и традиционално популарните турбо-дизел варијации.

Во случајов, докажаниот и постојано технолошки ревидиран 2.0-литарски TDI агрегат, со 115 или 150 коњски сили, при што кај првиот е достапна и мануелна трансмисија.

Со оглед на престижниот карактер кој Golf го има во својата класа, но и пошироко, воопшто не изненадува што кај овој модел Volkswagen постојано наметнува сериозен скок во однос на понудата на сериската опрема, па и опциите кои се достапни во вид на дополнителна опрема.

Германската гордост има императив да поставува нови стандарди во класата, а досегашните продажни бројки во Европа го потврдуваат успешниот концепт, нешто што Golf планира да го продолжи и со осмата генерација.

Осма генерација на европскиот бестселер
Без разлика што неговата продажба започна во комплицираната 2020 година, новиот Golf без проблеми ја задржа позицијата на европски бестселер
LED технологија
Осмата генерација на Golf пристигна со целосни LED предни и задни светла во сериската опрема, а достапни се и LED Matrix светла
Минимализам во кокпитот
Рафинираноста на автомобилот е надградена со минималистички пристап во кокпитот. Намален е бројот на класични команди, а тоа уште повеќе доаѓа до израз кај изведбите со DSG трансмисија
Innovision дигитализација
Дигиталната инструмент табла е дел од сериската опрема и тоа во комбинација со 8,25-инчен централен екран, кој по избор може да биде и 10-инчен екран со навигација
Конективност
Новиот Golf напредуваше дополнително во однос на опциите за поврзување. Преку App Connect сега е достапно безжично поврзување со Apple CarPlay и Android Auto, a автомобилите се компатибилни и со We Connect сервисите на Volkswagen

претходна
следна

Slider

Првиот впечаток е дека автомобилот има сериозна понуда и навистина многу опрема, што подразбира целосни LED светла, дигитална инструмент табла, 8,25-инчен екран, стартување на моторот без клуч, 16-инчни алу тркала, автоматски клима-уред Climatronic, асистент за долги светла, камера и уште голем број елементи од долгиот список кои „Порше Македонија“ ги овозможува во својата актуелна акциска понуда.

Без разлика дали ќе ве привлече опременоста, возните карактеристики или функционалноста, новиот VW Golf не остава простор за рамнодушност, а е достапен со се што е потребно од системи и опрема, како и економичен дизел мотор, со акциска цена од 23.500 евра.

Деталите за моделот, како и официјален ценовник може да пронајдете на следниот ЛИНК

Повеќе содржини за Volkswagen:

Slider

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider