Slide

Вести

PSA и FCA официјално се споија во Stellantis – четвртата најголема групација во индустријата

Slide

18/01/2021

Главна вест во автомобилската индустрија изминатиов викенд беше официјалното спојување на групациите PSA и FCA во новиот заеднички проект кој ќе го носи името Stellantis.

Вкупно 14 автомобилски брендови ќе ја сочинуваат четвртата најголема групација во светот, откако со поголема продукција сега ќе бидат само VW Group, Toyota и алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi.

Откако двете компании го одобрија спојувањето, тоа е формализирано на 16. јануари, а денеска започнува и тргувањето на берзите во Милано и Париз, за од утре тоа да биде реализирано и во Њујорк.

Двете досегашни групации добија по 50 проценти од акциите, а во првите пет години позицијата CEO ќе ја извршува Карлос Таварес, досегашниот прв човек на PSA Group.

Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

VW T-Roc e бестселер во Европа во втор последователен месец , пред Dacia Sandero и Peugeot 208
Porsche од денес котира на берзата во Франкфурт, вкупната вредност на компанијата изнесува 78 милијарди евра
Citroën го објави своето ново лого, десетто по ред во 103-годишната историја на брендот
Третата генерација на Range Rover Sport пристигна во Македонија, беше претставена на свечен настан