Slide

Вести

Регулаторна: Цените на горивата со ново поскапување

Slide

13/07/2020

Продолжува трендот на поскапувања на горивата, па и наредните седум дена возачите ќе мора да одвојат поголеми суми за бензините и дизел горивото, – потврди Регулаторната комисија за енергетика.

Новата пресметка на цените на нафтените деривати донесе просечно поскапување од 1,53 проценти, а најголемото поскапување е направено на ЕУРОСУПЕР-95 бензинот и дизелот.

Овие две горива од полноќ ќе бидат поскапи за 1 денар по литар, односно цената за литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе изнесува 61,5 денари, додека литар ЕУРОДИЗЕЛ гориво чини 53,5 денари.

ЕУРОСУПЕР-98 бензинот е поскап за половина денар и од полноќ неговата цена за литар е 63,5 денари.

– Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со изминатиот седумдневен период бележат зголемување кај бензинот во просек за околу 3,81% или за 14,450 $/тон, кај дизелот зголемување во просек за околу 3,84% или за 13,750 $/тон, кај екстра лесното масло зголемување во просек за околу 3,33 % или за 11,650 $/тон и кај мазутот зголемување во просек за околу 4,37 % или за околу 11,100 $/тон, поради што во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување.

– Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за
домаќинство (ЕЛ-1), се зголемуваат за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени
со Одлуката од 06.07.2020 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 63,50
ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), изнесува
53,00 ден/лит.
– Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) , се зголемуваат
за 1,00 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со Одлуката од 06.07.2020 година и
со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 61,50 ден/лит, додека малопродажната
цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 53,50 ден/лит, – велат од Регулаторна.

Slide
Slide

Најнови содржини

Audi ќе ги именува електричните модели со парни броеви, додека оние со мотори со внатрешно согорување – со непарни
Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци
Neue Klasse платформата ќе му овозможи на BMW преполовување на трошокот потребен за производство на еден автомобил 
Со EV9, Kia планира да ги претрка конкурентите од Европа и Јапонија во сегментот на големи електрични SUV модели