Slide 1
Slide 1

Вести

Renault ќе го имплементира новото лого на сите модели до 2024 година

Slide 1
Slide 1

12/03/2021

Долгорочната стратегија наречена „Ренолушн“ ги најави следните чекори на брендот Renault како дел од француската групација, а во иднина ќе биде користено и новото, редизајнирано лого.

„Дијамантот“ дебитираше на автомобилите на Renault уште во 1925 година, по што стана заштитен знак низ децениите, а сега добивa нов еволутивен дизајн зад кој стои Жил Видал.

Очекувано, Renault го следи трендот и претстави дводимензионално лого, а тоа првпат беше претставено кај концептот за наследникот на легендарниот Renault 5, кој ќе биде електричен автомобил.

– Неодамна претставениот нов изглед го симболизира балансот меѓу заштитата на традицијата на брендот и влегувањето во нова ера со поглед кон иднината, – вели Видал.

Францускиот производител најавува дека постепено ќе го вметнува новото лого кај сите модели и тој процес ќе биде заокружен во 2024 година.

Видал вели дека по промоцијата на концептот, Renault имал позитивен фидбек за логото, па тоа било потврда дека треба да се претстави како ново лого на брендот.

Повеќе содржини за Renault:

Најнови содржини

Lexus го претстави новиот NX, првпат достапен и како плаг-ин хибрид
Мате Римац со порака до Маск поради игнорирањето на Nevera
Land Cruiser 300 носи темелни промени и проверен оф-роуд концепт на теренецот на Toyota
Alfa Romeo ќе го прослави 111. роденден со своите фанови