Slide

Вести

Саинц ќе го замени Фетел во Ферари, Рикардо се сели во Мекларен

Slide

Нов тимски колега на Шарл Леклер ќе биде Карлос Саинц, откако Шпанецот потпишал двегодишен договор со Ферари, каде ќе пристигне од Мекларен

14/05/2020

Ферари и Себастијан Фетел пред два дена потврдија дека веќе нема да соработуваат од наредната сезона, а денеска официјално стана јасно кој ќе биде замена за Германецот во болидот на Скудерија.

Нов тимски колега на Шарл Леклер ќе биде Карлос Саинц, откако Шпанецот потпишал двегодишен договор со Ферари, каде ќе пристигне од Мекларен.

Веднаш е познато и кој ќе го пополни местото на Саинц во Мекларен, а тоа е поискусниот Даниел Рикардо кој реши да ја заврши соработката со Рено и од следната сезона ќе вози британскиот тим.

– Карлос докажа дека е многу талентиран и покажа дека поседува технички способности и вистински атрибути за да се вклопи во нашата фамилија.

– Веруваме дека тандемот Шарл-Карлос, најмлад во 50-годишната историја на Скудерија, ќе биде најдобра можна комбинација за остварување на нашите амбиции, – изјавил тимскиот шеф Матија Биното.

Повеќе содржини за автомобилите на Ferrari

Slide
Slide

Најнови содржини

Mercedes ќе го намали бројот на дилерствата, во процесот на транзиција кон агенциски модел на продажба
Volkswagen започна да прима нарачки за електричниот ван ID. Buzz, првите испораки – на есен
Презентација на 10 електрифицирани модели од Opel и Peugeot – два од брендовите на Stellantis групацијата
Mercedes за електричната G-Class ќе користи нови батерии со силициумски, наместо графитни аноди