Slide 1

Стории

Seat еволуција: Од елегантниот 1400 до ултра модерниот Leon

Slide 1

10/06/2020

Шпанскиот производител Seat, годинава прославува 70 години од своето формирање, а еволуцијата на брендот и автомобилите кои ги потпишува е прикажана на едноставен начин, со споредбата на легендарниот 1400 и најновиот Seat Leon.

Амбициозниот проект на шпанска територија помина и низ неколку комплицирани период, кои беа успешно надминати, а денеска како дел од Volkswagen групацијата, Seat може да се пофали со 19 милиони произведени автомобили зад себе и модерна гама која овозможува опција за најразлични приоритети.

Seat 1400 бил првиот елегантен и полуксузен седан, со кој е одбележана почетната фаза од наметнувањето на брендот како квалитетна алтернатива на тогаш постоечките производители, нешто што денеска е реалност и го прави Seat еден од најпосакуваните брендови.

Во периодот кога се одбележува 70. роденден на Seat, производителот направи интересна споредба меѓу 1400 и најновата генерација на Leon, започнувајќи од светлата кои денеска се поголеми, подинамични и пофлексибилни во однос на карактеристиките и економичноста.

Еволутивниот процес очекувано донел многу промени, почнувајќи од изработката и материјалите употребени за тркалата, антената, логото, а багажниот простор денеска е многу пофункционален и со поголема корисен волумен.

Аналогната доминација беше препознатлива и за ентериерот на Seat 1400, за денеска Leon да биде модерен компакт кој целосно ја имплементираше дигитализацијата и во новата генерација го намали бројот на физички команди.

Интересна е и споредбата на менувачот, откако Seat 1400 користеше рачка поставена зад воланот, додека новиот Leon веќе ја има на располагање shift-by-wire технологијата која оди чекор понапред и досега докажаните, технолошки напредни трансмисии.

Во однос на погонските единици, Seat 1400 располагал со 1.4-литарски мотор со 44 коњски сили, додека Leon не само што има помоќни бензински и дизел верзии, туку користи 48V технологија како благ хибрид, а во својата понуда има и плаг-ин хибрид изведба.

Со споменатиот мотор, моделот 1400 имал просечна потрошувачка од околу 10,5 литри и максимална брзина од 125 км/ч, додека денешниот 1.5 TSI mHEV со 150 коњски сили има потрошувачка меѓу 5,6 и 6,4 литри на 100 километри и стигнува до 221 км/ч.

Повеќе содржини за Seat

Slide 1
Slide 1

Најнови содржини

VW Taigo распознава пешаци и велосипедисти и автономно сопира при брзини до 210km/h
Кабриолет изведбата на Fiat 500 пристигна во салонот на Fiat во Скопје
Електрификацијата ќе предизвика намалување на бројот на вработени во автомобилските компании
Илон Маск ќе им овозможи на конкурентите да ја користат мрежата на брзи полначи на Tesla