Slide

Новитети

Сестринскиот бренд на Volvo, Polestar, најави фејслифт на Polestar 2 кој ќе има постојани магнети и специјални инвертори

Slide

Фејслифтот на Polestar 2, слично како и сестринските модели Volvo XC40 и C40, добива нови електрични мотори со постојани магнети и специјални инвертори кои овозможваат поголема ефикасност и перформанси.

25/01/2023

Обновениот Polestar 2 модел добива повеќе сила, автономија, нов погон и нов изглед, преземен од неодамна претставениот SUV модел на брендот, Polestar 3.

Polestar, сестринска компанија на Volvo, веќе започна со примање нарачки за фејслифтот на Polestar 2 во Европа, додека нарачките за САД и Кина ќе започнат во вториот квартал од годинава. Првите испораки се очекуваат на почетокот на летото.

Интересно е тоа што основната цена за Polestar 2 се зголеми за 3.5%, односно 50,190 евра (во Германија). Од производителот најавуваат дека не планираат намалување на цените, и покрај пазарниот тренд, поради тоа што фејслифтот има многу повеќе технологија во него.

Имено, неодамна американскиот ривал Tesla, презеде неочекуван чекор и ја намали цената на својот Model 3, директниот ривал на Polestar 2.

Ги споредивме цените на овие два модели во Германија, па Model 3 со заден погон има почетна цена од 43,990 Евра, што е за 6,200 Евра поевтино од еквивалентната изведба на Polestar 2.

Фејслифтот на Polestar 2, слично како и сестринските модели Volvo XC40 и C40, добива нови електрични мотори со постојани магнети и специјални инвертори кои овозможваат поголема ефикасност и перформанси.

Силата на изведбите со еден мотор, се покачува на 220 kW (295 hp), споредено со досегашните 170 kW (228 hp). Слична е ситуацијата и со вртежниот момент кој сега изнесува 490 Nm (споредено со 330 Nm во изведбите пред фејслифтот).

Сево ова два видливи резултати. Забрзувањето од 0-100 km/h се намалува за цели 1.2 секунди, па така потребното време за спринт ќе изнесува 6.2 секунди.

Уште една клучна иновација е тоа што кај изведбите со два мотори, ќе биде овозможено моторот кој ја придвижува предната оска да се исклучува кога за тоа има можност, што ја зголемува ефикасноста и автономијата, која (кај изведбите со два мотори) се зголемува за цели 105 km (вкупно 592 километри автономија со едно полнење).

Slide
Slide

Најнови содржини

Renault започнува нова интернационална офанзива без својот јапонски партнер Nissan
Германските производители нема да учествуваат на престојното Geneva Motor Show 2024
MINI започнува со примената на агенцискиот продажен модел во Европа
Втората генерација на BMW X2 е подолга, повисока и поширока споредено со првата, а добива и електрична изведба