Slide
Slide

Новитети

Škoda ги претстави Octavia RS изведбите со бензински и дизел мотор

Slide
Slide

06/07/2020

Четвртата генерација на Škoda Octavia полека го комплетира својот моќен тим, а последната премиера се однесува на Octavia RS изведбите со класичен бензински и дизел мотор.

Во моментите кога се акцентира електрификацијата во авто-индустријата, не беше изненадување што чешкиот производител првично ја претстави Octavia RS iV изведбата, која подразбира спортска изведба со плаг-ин хибрид погон.

Но, дојде време и за класичните RS изведби, кои во случајов се бензински RS со 2.0-литарски TSI мотор и 245 коњски сили и Оctavia RS со TDI мотор, која ќе располага со 200 кс и вртежен момент од 400 Nm.

Бензинската изведба може да се комбинира со мануелна или автоматска трансмисија, додека дизелот доаѓа само со DSG технологија, но и опција за погон на четири тркала.

Slide 1
Slide
Slide
Slide
Slide
Slide 1

Најнови содржини

MMA и MB.EA платформите ќе овозможат 10 kWh потрошувачка на 100 km за електричните модели на Mercedes
Renault ги зголеми на цените на моделите за 7%, а ги намали фиксните трошоци за 2 милијарди евра
Раст од 7% на продажбата на Citroën во 2021, и покрај кризата со недостиг на полупроводници
Porsche, независно од Audi и Bentley, развива електричен знаменосец со кодно име K1