Slider

Вести

Škoda најави модерен кокпит и комфорна кабина на електричниот Enyaq iV (Фото)

Slider

Се работи за првиот електричен автомобил на чешкиот бренд поставен на MEB платформата и нов член на гамата кој ќе има сериозни амбиции во брзорастечкиот сегмент, а од Škoda најавуваат употреба на природни и рециклирани материјали во ентериерот и многу простор за патниците

29/07/2020

Škoda ја најави премиерата на електричниот кросовер Enyaq iV за 1 септември, а денеска реши да го актуелизира настанот во Прага со откривање на детали за изгледот на кокпитот на новиот модел.

Се работи за првиот електричен автомобил на чешкиот бренд поставен на MEB платформата и нов член на гамата кој ќе има сериозни амбиции во брзорастечкиот сегмент, а од Škoda најавуваат употреба на природни и рециклирани материјали во ентериерот и многу простор за патниците.

– Enyaq iV ќе профитира од долгото меѓуоскино растојание кое се добивa со MEB платформата, па во кабината се добива навистина многу простор за патниците. Отсуството на централен тунел, односно рамниот под дополнително ќе влијае на комфорот, – вели Норберт Вебер, одговорен за дизајнот на ентериерите во Škoda.

Производителот го истакнува и капацитетот на багажникот од 585 литри, но исто така и фактот што Enyaq iV ќе овозможи многу опции за персонализација и дигитализиран пристап во кокпитот.

Најнови содржини

Slider
Slider
Slider
Slider