Slide

Вести

Škoda Оctavia доби пет ѕвезди и посебно висока оцена за заштита на деца патници од Euro NCAP

Slide

Четвртата генерација на Octavia стигнала до резултат од 88 проценти во заштитата на деца патници, што е еден од највисоките резултати постигнат во овој сегмент во историјата на независните Euro NCAP краш тестови

04/12/2019

Новата генерација на Škoda Octavia наскоро ќе им биде достапна и на македонските купувачи, а во меѓувреме нејзината врвна безбедност е потврдена со резултатот на Euro NCAP тестот.

Четвртата генерација на Octavia стигнала до резултат од 88 проценти во заштитата на деца патници, што е еден од највисоките резултати постигнат во овој сегмент во историјата на независните Euro NCAP краш тестови.

Истовремено, Octavia доби оценка 92% за заштитата на возрасни патници, во однос на заштитата на пешаци оценката е 73%, а за безбедносните системи бестселерот на Škoda добил 79%.

– Среќни сме поради заработените пет ѕвездички, бидејќи напорно работевме да ја направиме Octavia посебно безбеден автомобил и да ги подигнеме системите за активна и пасивна безбедност на повисоко ниво, обезбедувајќи повисоко ниво на заштита за сите учесници во сообраќајот. Изминатите години сите наши модели добија највисока Euro NCAP оценка, почнувајќи со Kamiq и Scala, а таа традиција ја продолжи и Octavia, – вели Кристијан Штрубе од Škoda.

Тестираниот примерок бил Octavia Combi, но резултатите ќе се сметаат и за покласичната седан-хечбек изведба на Octavia.

Slide
Slide

Најнови содржини

BMW ja претстави осмата генрерација на 5 Series, заедно со комплетно електрична изведба именувана како i5
Малиот електричен SUV, EX30, ќе има систем за заштита од странична колизија со велосипедисти
Малото електрично возило на Cupra ќе се вика Raval и ќе биде лансирано во 2025 година
Директорот на Opel најавува ефикасна транзиција кон комплетна електрификација до 2028 година