Dacia Sandero е на пат да стане најпродаван модел во Европа во два последователни месеци

Dacia успеа да продаде 17,677 примероци од малиот хеџбек во февруари, што претставува зголемување од 41% споредено со ...

Dacia ќе продолжи да произведува и продава возила со мотори со внатрешно согорување и по 2030 година

Dacia, нискобуџетниот бренд во рамките на Renault Group, ќе продолжи да продава возила со мотори со внатрешно согорување ...

Dacia пополни важна позиција со дизајнер од Aston Martin

Групацијата Renault го назначи Мајлс Нирнбергер за нов главен дизајнер на брендот Dacia, што би требало да биде ...

Дизајнерот Месонеро-Романос си замина од Renault Group по само шест месеци

Алехандро Месонеро-Романос изминатава деценија се вброи меѓу најважните и најквалитетните дизајнери во автомобилската индустрија, користејќи го својот потенцијал ...

Електричната Dacia Spring ќе биде достапна во Германија за почетна цена од 10.920 евра

Dacia ја најавува пролетта симболично со моделот Spring, за кого е уште поважно е дека првиот целосно електричен ...

Dacia ќе ги повлече Dokker и Lodgy од својата понуда, најавен поголем SUV од Duster

Романскиот бренд Dacia неодамна ја претстави новата генерација на за себе ултра важните Logan и Sandero, a дел ...

Dacia го претстави својот прв електричен модел

Традицијата на Dacia e поврзана со успешниот обид да понуди достапни автомобили, а со првиот електричен модел ја ...

Седум финалисти во борба за признанието „Auto Best“ за 2021 година

Автомобилското признание „Auto Best“ традиционално ќе биде доделено и оваа година, а новинарското жири составено од 31 член ...

Dacia ги претстави новите Sandero, Sandero Stepway и Logan

Третата генерација на Sandero, кросовер изведбата Sandero Stepway и седанот Logan носат нов позитивен бран за брендот Dacia, ...

Dacia со први детали за новите генерации на Logan, Sandero и Sandero Stepway

Достапноста на моделите на Dacia овозможија романскиот бренд да бележи позитивни резултати во рамките на својата матична групација, ...