Volkswagen започна да прима нарачки за електричниот ван ID. Buzz, првите испораки – на есен

ID Buzz е четвртиот модел во ID гамата на Volkswagen, покрај хеџбекот ID 3, кросоверот ID4 и кросовер-купето ...

Презентација на 10 електрифицирани модели од Opel и Peugeot – два од брендовите на Stellantis групацијата

Генералниот увозник за брендовите Opel и Peugeot, компанијата Еуроимпекс, вчера одржа интересен настан посветен на електричната и електрифицираната ...

Mercedes за електричната G-Class ќе користи нови батерии со силициумски, наместо графитни аноди

Mercedes-Benz ќе биде првиот производител во автомобилската индустрија кој ќе инкорпорира нови батерии со поголема енергетска густина, планирани ...

Audi e-tron GT освои награда во категоријата за возило со високи перформанси во рамки на World Car Awards 2022

Интернационално жири составено од 102 автомобилски новинари од 33 држави, ги избраа победниците преку тајно гласање. Главната награда ...

Volkswagen ID.4 ја освои главната награда на овогодинешниот избор “Златно тркало”

И годинава повторно се одржа изборот за "Златно Тркало", преку кој се доделуваат наградите за најпосакуван автомобил во ...

Lexus ќе произведува возила на исти производни ленти со Toyota заради зголемување на ефикасноста

Lexus, премиум брендот во сопственост на Toyota, кој минатата година оствари продажба на околу 6,000 електрични возила, планира ...

BMW за разлика од Mercedes, го поставува електричниот седан i7 на истата платформа како 7 Series

Новата 7 Series ќе пристигне на крајот од годината. Нема да има V12 мотори и изведба со подолго ...

Mercedes EQS SUV има технологија која овозможува управување со тркалата на задната оска под агол до 10 степени

Стартот на производството на EQS, електричниот SUV на Mercedes-Benz е планирано за јуни, во фабриката на производителот во ...

Volkswagen и добавувачот Continental развиваат систем за автономно полнење на паркираните електрични возила

Како што автомобилската индустрија се ближи кон понапредните нивоа на автономно управување, вклучувајќи ги тука и можностите за ...

Новите батериски ќелии кои Tesla веќе ги вградува во Model Y, имаат до 5 пати поголем капацитет

Tesla во соработка со добавувачите развива нови поголеми цилиндрични батериски ќелии со цел да ја зголеми ефикасноста и ...