Фејслифт на Hyundai Ioniq 5 – отсега системот за полнење од добавувачот Rimac ќе ја подготвува батеријата за брзо полнење

Корејскиот гигант отвори ново поглавје во својот процес на електрификација со лансирањето на Ioniq 5. Преку 800 волтната ...

Електричниот знаменосец на Volvo, EX90 ќе користи осум камери, пет радари и 16 ултразвучни сензори

Електричниот EX90 ќе го замени тековниот XC90. Новиот модел во кровот ќе има вградено специјален LiDAR систем. Според ...

Dacia ќе продолжи да произведува и продава возила со мотори со внатрешно согорување и по 2030 година

Dacia, нискобуџетниот бренд во рамките на Renault Group, ќе продолжи да продава возила со мотори со внатрешно согорување ...

Opel ќе го искористи легендарниот акроним GSe како ознака за електричниот спортски подбренд кој ќе го воведе наскоро

Германскиот производител во рамките на Stellantis групацијата најави враќање на спортските изведби на своите модели во форма на ...

Американски државјани ја тужат Tesla заради Autopilot функционалноста која ветува комплетно автономно управување

Тужителите изјавуваат дека производителот со лажното рекламирање имал намера да генерира возбуда за нивните автомобили, привлече инвеститори, да ...

Peugeot ја претстави електричната изведба на 308, ќе има нов електромотор M3 – развиен од јапонската Nidec

Peugeot ја претстави електричната изведба на компактот 308, која ќе има нов мотор и 400 километри автономија. Електричниот ...

Porsche Road Tour 2022 – измешани чувства помеѓу традицијата на бензинските и супериорноста на електричните мотори

На почетокот на месецов, веќе традиционално, се одржа уште еден интересен и пред сѐ ексклузивен настан - Porsche ...

Skoda ќе лансира 3 нови електрични модели во следните 3 години, првиот од нив ќе биде кросоверот Elroq

До 2030 година електричните возила ќе заземаат 70% удел во вкупната продажба на нови возила на Skoda. Чешкиот ...

Франција подготвува програма за субвенција на лизинг на електрични возила по цена од 100 евра месечно

Според францускиот министер за финансии, програмата за евтин лизинг би помогнала во амортизирање на високите цени на електричните ...

Audi делумно го претстави Activesphere и најави кои од претходните три Sphere концепти ќе стигнат до сериско производство

Audi делумно откри како ќе изгледа четвртиот модел во серијата на Sphere концептите. Производителот истовремено најавува како се ...