Kia најави забрзана EV трансформација, 11 електрични модели до 2026 година

Корејскиот бренд Kia најави дополнително забрзување на процесот на електрификација, кој веќе го најави со стратешки план, за ...

Премиера на Audi e-tron GT: Гран туризмо модел на иднината кој доби и помоќна RS изведба

Audi веќе има модерни електрични автомобили во својата понуда, но од денеска e-tron семејството официјално е проширено со ...

Ford ќе го произведува својот прв мал електричен автомобил во Германија

Фабриката во Келн ќе биде локацијата на која Ford ќе го произведува својот прв мал електричен автомобил, - ...

Mercedes планира AMG третман на новите електрични модели

Mercedes-Benz неодамна го претстави својот нов електричен модел кој го доби името EQA, а германскиот производител потврди дека ...

ADAC тест: Реална автономија на актуелните електрични автомобили

Германски ADAC направи тестирање на голем број електрични автомобили, утврдувајќи ја нивната автономија во реални услови и потенцирајќи ...

Volkswagen започна со втората фаза од продажбата на електричниот ID.4

Електричната офанзива на Volkswagen сериозно се засилува со моделот ID.4, кој ќе биде и прв глобален модел поставен ...

Peugeot e-2008 прогласен за електричен SUV на годината од француски L’Argus

Специјализираниот француски автомобилски медиум „L'Argus“ и годинава ги додели наградите познати како „L'Argus Trophies“, а доделувањето за 2021 ...

Tesla направи драстична ревизија на ентериерот за Model S и Plaid изведби со 1.020 кс

Американска Tesla може да биде задоволна од финансиските резултати и пред се напредокот на берзата во 202о-та, а ...

Renault Zoe e електричен европски бестселер, VW ID.3 втор најпродаван меѓу сите модели во декември

Renault Zoe е европски бестселер меѓу електричните автомобили во 2020 година, а од постигнатите резултати можат да бидат ...

Peugeot во вклучува e-Partner во својата електрична понуда

Француски Peugeot е меѓу автомобилските брендови кои веќе сериозно ја електрифицираа својата гама, а тоа посебно важи и ...