Електричните и класичните изведби ќе имаат слични цени од 2026 година

Моментот кој ќе има посебно значење во автомобилската индустрија, а претставува израмнување на цените на електричните со изведбите ...

Секој десетти продаден автомобил на групацијата Volkswagen бил со EV погон

Групацијата Volkswagen ги објави официјалните бројки поврзани со продажбата на електрифицирани возила продадени во 2020 година и го ...

Марк Лихте: Audi e-tron GT ќе биде идна дизајнерска икона

Премиерата на Audi e-tron GT е закажана за 9. февруари, а предводникот на дизајнерскиот тим Марк Лихте не ...

Mercedes го претстави моделот EQA – електричен кросовер со автономија до 426 км

Германски Mercedes-Benz ја прошири понудата на електрични автомобили, денеска претставувајќи го новиот член на EQ семејството. Се работи ...

Porsche ја прошири европската понуда на Taycan со основната RWD изведба

Електричниот Taycan постигна одлични резултати во 2020 година, со продадени над 20.000 примероци на глобално ниво и интерес ...

Следната генерација на Peugeot 208 и 2008 ќе биде составена само од електрични изведби

Peugeot во своите продажни салони има свежи генерации на своите важни модели 208 и 2008, а новитет кај ...

Електричнот Fiat 500 освои две награди од британски „What Car?“

Британската автомобилска платформа „What Car?“ ги додели признанијата за најдобри автомобили по класи за 2021 година, индиректно советувајќи ...

Porsche продаде 20.000 примероци на Taycan за една година

Електричниот Taycan успеа да ги неутрализира сите предрасуди во однос на капацитетот за перформансите кои се очекуваат од ...

Hyundai го најави електричниот Ioniq 5

Името Ioniq во иднина ќе се однесува на подбренд на Hyundai, чија гама ќе биде формирана само од ...

Германците минатата година купиле речиси 200.000 електрични автомобили

Пандемијата го забрза процесот на електрификација, а тоа посебно се чувствува во Германија каде државата ги зголеми субвенциите ...