Камилери се повлече од CEO функцијата во Ferrari

Ferrari останува ултра успешен автомобилски производител кој одамна настапува самостојно и на берзата, но во иднина ќе треба ...

Ferrari SF90 Spider – 1.000 коњски сили под отворено небо

Моделот SF90 Stradale го заработи приматот на најмоќен Ferrari модел во историјата, а сега во гамата од Маранело ...

Ferrari веројатно никогаш нема да се префрли целосно на електрични модели

Електрификацијата е реален процес во автомобилската индустрија и во него, помалку или повеќе, се вклучени сите производители. Ако ...

Стиг извозе рекорден круг со Ferrari SF90 Stradale (Видео)

Фановите на популарното телевизиско шоу „Top Gear“ одамна се навикнаа на новата водителска постава, но затоа и натаму ...

Ferrari го претстави Omologata, десеттиот V12 модел со еден примерок

По две години подготовка, Ferrari денеска го претстави автомобилот кој го доби името Omologata, всушност е специјален модел ...

Ferrari го надгради Portofino со повеќе моќ и нова трансмисија

Првата целосно дигитална премиера во историјата на Ferrari беше реализирана за претставувањето на моделот Portofino M. Се работи ...

Ferrari реши да го заврши производството на GTC4Lusso

Изминатиот период светските специјализирани медиуми пренесуваа различни информации за судбината на моделот GTC4Lusso, а Ferrari конечно потврди дека ...

Легендарниот Enzo постави нов рекорд на онлајн аукција

Коронавирусот ги спречи и класичните аукции на автомобили, но колекционерите имаат алтернатива, откако на сцена стапија онлајн наддавањата. ...

Ferrari ќе понуди електричен модел кога ќе има технологија со која ќе ги помести стандардите

Ferrari со претставувањето на моделот Stradale SF90 го отвори процесот на електрификација, но и натаму останува на ставот ...

Саинц ќе го замени Фетел во Ферари, Рикардо се сели во Мекларен

Ферари и Себастијан Фетел пред два дена потврдија дека веќе нема да соработуваат од наредната сезона, а денеска ...