Ford ќе започне да вградува подостапни батерии во конфигурациите на Mustang Mach-E со стандардна автономија

Започнувајќи од пролетва, Ford ќе започне да го нуди електричниот Mustang Mach-E со поевтините батерии, составени од литиум ...

Ford и VW Group отфрлуваат намалување на цените на своите електрични модели во Европа, по примерот на Tesla

Американскиот автомобилски гигант Ford нема да ги намали цените на својот Mustang Mach-E електричен кросовер во Европа заради ...

Explorer Sport, Новиот SUV на Ford ќе се произведува во фабриката во Келн на местото на дисконтинуираната Fiesta

"Explorer Sport" е името кое веројатно ќе го добие новиот електричен SUV модел на Ford. Овој модел ќе ...

Ford веќе следното лето ќе го дисконтинуира производството на Fiesta, поради забрзување на електрификацијата

Ford ќе престане да го произведува бестселерот во Б сегментот порано од првичните планови, бидејќи производителот планира забрзано ...

Новите платформи на Ford ќе овозможат лансирање на нови генерации на моделите на секои 8 години, наместо на 6

Шесте генерации на култниот модел Mustang кои беа воведени во последните 6 децении, најчесто беа одраз на приоритетите ...

Ford ќе ја претстави седмата генерација на моделот Mustang за време на овогодинешниот саем во Детроит

Ford ќе претстави редизајнирана, седма генерација на Mustang за време на интернационалниот саем за автомобили кој ќе се ...

По 10 години Ford ја најави новата генерација на Ranger, најдобро продаваниот пикап во Европа

Од Ford најавуваат дека новиот Ranger ќе има повеќе функционалности кои ќе ја зголемат неговата практичност, способност и ...

Напреден SYNC4 систем и редизајниран преден дел во фејслифтот на Ford Focus

Ford го обновува својот бестселер во компактната класа за следната 2022 година. За првпат инфотејнмент системот SYNC 4 ...

Дури половина од времето сопствениците на Ford Kuga PHEV ја возат во 100% електричен режим

Плаг-ин хибрид изведбата на Ford Kuga е најпродавано PHEV возило во Европа во последните три месеци. Имено, во ...

Норвежаните размислуваат само за EV автомобили, Ford Mustang Mach-E дебитираше со мајски триумф

Месец мај донесе дополнителен пробив на електричните модели на норвешкиот пазар, кој и натаму нуди најголема концентрација на ...